Do każdego zamówienia otrzymasz gratisy! Wpisz kod - LATO10 w koszyku. Otrzymasz 10% rabatu
18 lipca, 2023

Starość u psa – kiedy się zaczyna i jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

Starość u psa – kiedy się zaczyna i jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

Starość u psa nie jest definiowana konkretnym wiekiem, ponieważ różne rasy i różni indiviualni psy starzeją się w różnym tempie. Generalnie, psy małych ras (ważące mniej niż 10 kg) uważane są za “starsze” w wieku około 11 lat, podczas gdy psy średnich ras (ważące 11-25 kg) starzeją się około 10 roku życia, a psy dużych ras (ważące powyżej 25 kg) mogą zaczynać starzeć się już w wieku 6-7 lat.

Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać, że twój pies zaczyna starzeć się i które powinny zaniepokoić:

  1. Zmniejszona aktywność – Jeśli twój pies zaczyna spędzać więcej czasu na spaniu i mniej czasu na zabawie i ćwiczeniach, może to być oznaka starzenia się.
  2. Zmiany w apetycie i wadze – Utrata apetytu, utrata wagi lub tycie mogą być oznakami starzenia. Mogą również wskazywać na problemy zdrowotne, które często występują u starszych psów, takie jak choroby nerek, cukrzyca lub problemy z tarczycą.
  3. Zmiany w zachowaniu – Zmiany w zachowaniu, takie jak dezorientacja, niepokój, zmiany w rutynie toaletowej, mogą być oznakami starzenia lub mogą wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak demencja lub choroby układu moczowego.
  4. Problemy z ruchem – Jeśli twój pies zaczyna mieć trudności z poruszaniem się, takie jak sztywność, trudności z wchodzeniem po schodach, to może to być oznaka starzenia lub może to wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak artretyzm.
  5. Zmiany w wyglądzie – Szara sierść, szczególnie wokół pyska, jest typowym znakiem starzenia. Inne zmiany, takie jak utrata mięśni, utrata elastyczności skóry, mogą również wskazywać na starzenie.
  6. Zmiany w zmysłach – Utrata słuchu, wzroku lub zmysłu smaku i zapachu są częstymi oznakami starzenia.

Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek z tych objawów, skontaktuj się z weterynarzem. Wielu problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem można skutecznie leczyć, jeśli są szybko zdiagnozowane i podjęta zostanie odpowiednia opieka. W każdym przypadku, starość nie jest chorobą, a właściwa opieka i troska mogą zapewnić naszym starszym czworonożnym przyjaciołom komfort i jakość życia na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *