Słuch, obok węchu, jest jednym z najważniejszych zmysłów psa. Ruchliwość psich uszu, za którą odpowiadają aż 18 mięśni, pozwala skierować je w stronę źródła dźwięku. Aby te zmysły mogły funkcjonować prawidłowo, konieczne jest utrzymanie uszu psa w czystości i zdrowiu. Dzikie psowate potrafią zadbać o higienę uszu samodzielnie, jednak domowe psy potrzebują w tym względzie naszej pomocy. Jak zatem czyścić uszy naszego pupila?

Czyszczenie Uszu jako Kluczowy Zabieg Pielęgnacyjny

Czyszczenie uszu to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, szczególnie ważny dla ras predysponowanych do różnego rodzaju schorzeń słuchu. Uszy zwisające i obficie owłosione od wewnątrz stanowią idealne środowisko dla bakterii i grzybów, będące ciepłe, wilgotne i pozbawione odpowiedniej wentylacji. Psy takie jak basset houndy, jamniki, bloodhoundy czy spaniele mają największą tendencję do chorób uszu.

Objawy Problemów z Uszami

Objawami problemów z uszami mogą być: drapanie się w okolice uszu, potrząsanie głową, brak reakcji na przywołanie właściciela. To sygnały, że powinniśmy sprawdzić stan uszu naszego psa. Jeżeli zauważymy, że z uszu wydobywa się brązowa wydzielina, niezbędne jest zgłoszenie się do weterynarza, który pobierze próbkę wydzieliny do badania. Na podstawie wyglądu wydzieliny można często wstępnie ocenić, co dolega naszemu pupilowi.

Jak Przeprowadzić Czyszczenie Uszu

Czyszczenie uszu przeprowadza się w momencie, gdy pies jest zrelaksowany. Właściciel ma wtedy możliwość dokładnego sprawdzenia stanu wydzieliny i usunięcia innych zabrudzeń z małżowiny usznej, a także przycięcia nadmiernego owłosienia.

Przyzwyczajanie Psa do Czyszczenia Uszu

Do czyszczenia uszu naszego psa w domu należy go stopniowo przyzwyczajać, najlepiej już od szczenięctwa. Po każdym zabiegu pielęgnacyjnym warto nagrodzić psa smakołykiem. W przypadku nieumiejętnego przeprowadzenia zabiegu, pies może odczuwać dyskomfort czy nawet ból, co może prowadzić do stresu lub agresji.

Środki do Czyszczenia Uszu

Do czyszczenia uszu można używać profesjonalnych środków, ale w ostateczności, jeżeli nie mamy odpowiednich preparatów, możemy użyć przegotowanej wody lub roztworu soli fizjologicznej. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić bębenka ucha.

Ważne: nigdy nie używaj do czyszczenia uszu psa preparatów przeznaczonych dla ludzi, takich jak patyczki higieniczne czy wata. Patyczki mogą złamać się podczas czyszczenia, a wata może spowodować stan zapalny w uchu.

Kiedy Udać się do Weterynarza?

Jeżeli zauważymy, że wydzielina z uszu psa jest ciemnobrunatna i ma nieprzyjemny zapach, konieczne jest zgłoszenie się do weterynarza.

Jak Często Czyścić Uszy Psa?

Zdrowe uszy psa powinny być czyszczone średnio raz w tygodniu, chociaż w przypadku psa z potwierdzoną infekcją może być to konieczne codziennie, a nawet dwa razy dziennie.