Zanim przyprowadzisz do domu psa ze schroniska, powinieneś przygotować dla niego odpowiednie środowisko, które ułatwi mu adaptację do nowego miejsca. Oto lista podstawowych rzeczy, które warto zakupić przed odebraniem psa ze schroniska:

1. Miska na jedzenie i wodę: Wybierz miseczki odpowiednie do wielkości psa. Dla dużych psów mogą być potrzebne większe miski, a dla małych – mniejsze.

2. Karma: Sprawdź w schronisku, jaka karma była podawana psu i na początku kontynuuj tę samą dietę, aby uniknąć problemów żołądkowych. Można później stopniowo wprowadzać zmiany, jeśli to konieczne.

3. Smycz i obroża (lub szelki): Będziesz potrzebować smyczy, aby bezpiecznie wyprowadzać psa na spacery. Obroża lub szelki powinny być odpowiednie do wielkości i siły psa.

4. Legowisko: Każdy pies potrzebuje swojego miejsca, gdzie będzie mógł odpocząć. Może to być specjalne legowisko dla psów lub mata. Upewnij się, że jest odpowiedniej wielkości dla Twojego psa.

5. Zabawki: Pies potrzebuje coś do zabawy, zwłaszcza, jeśli jest młody i energiczny. Zabawki pomogą mu spalić energię i zapewnią rozrywkę.

6. Przysmaki: Mogą być pomocne podczas treningu i jako nagroda za dobre zachowanie.

7. Produkty higieniczne: Zestaw do pielęgnacji (szczotka, pasta i szczoteczka do zębów dla psów, szampon), a także podkłady higieniczne (jeśli jest to młody pies lub jeśli jest konieczne nauczenie go czystości) i woreczki na odchody.

8. Boks lub klatka transportowa: Boks może pomóc w treningu domowym i zapewnić psu bezpieczne miejsce do relaksu. Klatka transportowa może być konieczna do przewożenia psa do weterynarza.

Pamiętaj, aby na początku nie przesadzać z ilością nowych rzeczy dla psa – może to być dla niego przytłaczające. Najważniejsze jest zapewnienie mu podstawowych potrzeb i bezpieczeństwa. Z czasem dowiesz się, co Twój nowy czworonożny przyjaciel najbardziej lubi i będziesz mógł dostosować jego wyposażenie do jego upodobań.